Достапни линкови

Украинскиот парламент не ја прифати оставката на Јацењук


Арсениј Јатсењук

Украинскиот парламент не ја прифати оставката на премиерот Арсениј Јацењук. Само 16 пратеници од 311 присутни гласале Јацењук да ја напушти функцијата. Парламентот откако го усвои законот кој според Јацењук е клучен за финансирање на воената операција против проруските сепаратисти во источна Украина ја одби неговата оставка.

XS
SM
MD
LG