Достапни линкови

Русија треба да плати 2,5 милиони долари оштета за случајот Јукос


Седиштето на Јукос во Москва

Европскиот суд за човекови права и нареди на Русија да им плати на поранешните акционери во нафтената компанија Јукос две ипол милијарди долари компензација. Руското министерство за правда упати критика за одлуката, која според нив е нефер и пристрасна. Од министерството најавија дека ќе поднесат жалба. Одлуката на судот доаѓа откако нафтениот гигант обвини дека руските власти незаконски ги заплениле акциите.

XS
SM
MD
LG