Достапни линкови

Русија негира дека го прекршила нуклеарниот договор со САД


Русија рече дека обвинувањата од САД дека Москва ја прекршила нуклеарната спогодба за среден опсег се "неосновани".

Во соопштението на руското Министерство за надворешни вели дека обвиненијата на САД се "неосновани“ и "без докази".

САД соопштиja дека руските тестирање на новите крстосувачки проектили од земја е кршење на Договорот кој претседателот Роналд Реган го потпишал со советскиот лидер Михаил Горбачов во 1987 година.

XS
SM
MD
LG