Достапни линкови

Либија-Привремен прекин на огнот во Триполи, пронајдени 75 тела


Експлозија на аеродромот во Триполи предизвикана од милитантит.е

Спротиставените либиски милитанти кои се борат за контрола врз најголемиот аеродром во Триполи прогласија привремено примирје со цел да им дозволат на пожарникарите да се справат со големиот пожар во складиште на гориво погодено од ракета. Во меѓувреме во вториот најголем либиски град Бенгази најмалку 75 тела биле пронајдени, најголем дел од нив биле на војници по дводневните борби со милитантите кои зазедоа една воена база.

Борбите во изминатите две недели се најлошите со кои се соочува земјата по граѓанската војна во 2011 година кога беше соборен поранешниот претседател Моамер Гадафи.

XS
SM
MD
LG