Достапни линкови

Нимиц-Нема напредок, но спорот со името може да се реши


Посредникот во разговорите за спорот за името, амбасадорот Метју Нимиц.

Медијаторот на ОН во спорот со името, Метју Нимиц по денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос изјави дека нема напредок во разговорите за името. Но, со оглед на заедничката желба да се реши спорот и со оглед на тоа што постојат идеи кои можат да бидат основа за негово решавање Нимиц смета дека прашањето може да се реши. Тој притоа ги пренел впечатоците од средбите во Скопје на Венизелос, кој го го повторил ставот на Грција и побарал да продолжат напорите за изнаоѓање решение.

XS
SM
MD
LG