Достапни линкови

Марти-Извештајот на Вилијамсон за Косово изненадување


Поранешниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти.

Поранешниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, денеска изјави дека извештајот на обвинителот Клинт Вилијамсон за воени злосторства во Косово, претставува изненадување за западните влади. Според него, никој не верувал оти Вилијамсон ќе открие нешто и дека ќе биде формиран специјален суд за воените злосторства во Косово.

Марти воедно порача дека како и Вилиамсон е оптимист оти ќе бидат најдени докази за трговијата со човечки органи. Тимот на Вилијамсон беше формиран во 2011 година.

XS
SM
MD
LG