Достапни линкови

Русија ги отфрли новите санкции од ЕУ и САД


Русија ги отфрли построгите санкции од западните земји врз финансискиот, одбрамбениот и енергетскиот сектор поради кризата во Украина. Со санкциите се проширија мерките кои САД и ЕУ ги презема против Русија поради нејзината улога во поддршката на сепаратистите кои се борат со владините сили во источна Украина. Претставникот на Русија во ЕУ, Владимир Чижов изјави дека новите санкции не водат никаде и нема да помогнат во решавање на кризата во Украина.

XS
SM
MD
LG