Достапни линкови

Три години затвор за 6 учесници во протестите за Монструм


Демонстранти протестираат незадоволни од пресудите за случајот Монструм.

Шестимина од обвинетите за насилните протести против пресудата во случајот „Монструм“ добија по три години казна затвор. Тие беа обвинети за учество во толпа која извршила кривично дело, односно причинала материјална штета и повредила полицајци. Кривичниот суд донесе одлука тие да останат во притвор до правосилност на пресудата и да ја надоместат штета од 26 илјади евра.

XS
SM
MD
LG