Достапни линкови

Високи функционери на Косово се соочуваат со обвиненија за воени злосторства


Високи функционери на поранешната Ослободителна војска на Косово (ОВК) се соочуваат со обвинение од страна на специјалниот суд на ЕУ за наводни убиства, киднапирања и сексуално насилство. Заканата од обвиненија доаѓа по вчерашниот извештај на Клинт Вилијамсон, обвинител назначен од страна на ЕУ да го испита етничкото чистење извршено во Косово за време на војната во Косово 1998-99 година. Вилијамсон изјави дека осомничените ќе ја сносат одговорноста за кампањата на прогонство на малцинското население и дека се верува дека косовските Албанци се политички противници на раководството на ОВК. Многу поранешни команданти на ОВК имаат лидерски позиции откако Косово прогласи независност во 2008 година. Вилијамсон, исто така, рече дека има огромни индикации дека околу 10 заробеници биле убиени, а нивните органи биле собирани за нелегална трговија во текот на војната. Сепак, тој рече дека нивото на докази се уште не е доволно за да се гонат за наводните злосторства.

XS
SM
MD
LG