Достапни линкови

Нови построги санкции против Русија


ЕУ денеска одобри спроведување на нови построги економски санкции против Русија, поради нејзината улога во кризата во Украина. Според санкциите, на Русија ќе и биде ограничен пристапот на финансиските пазари, како и увозот на оружје, стоки со двојна употреба и енегетска техонологија. Дипломати соопштија дека се очекува санкциите да стапат на сила до крајот на јули.

XS
SM
MD
LG