Достапни линкови

Могерини-Не постои негативно сценарио за Србија во ЕУ


Шефицата на италијанската дипломатија Фредерика Могерини.

Шефицата на италијанската дипломатија Фредерика Могерини денеска на српските власти им пренела дека не постои негативно сценарио за пристапот на Србија во Европската унија. Според неа, Италија ќе продолжи да и дава поддршка за евроинтеграцијата на Србија и изрази надеж оти земјата ќе успее да отвори некои важни поглавија во преговорите со ЕУ за време на италијанското претседателство. Могерини оствари среда со српскиот претседател и премиер Томислав Николиќ и Александар Вучиќ.

XS
SM
MD
LG