Достапни линкови

Грузија-Кривична пријава против Саакашвили


Михаил Сакашвили

Грузиското обвинителство поднесе кривична пријава против поранешниот претседател Михаил Сакашвили, кој е обвинет за злоупотреба на службената должност поради задушувањето на антивладините протести во Тбилиси во 2007 година, како и нередите за преземање на телевизиската станица Имеди. Слични обвиненија се покренати против соработниците на Сакашвили.

XS
SM
MD
LG