Достапни линкови

Комеморација за жртвите во Првата светска војна


Комеморација за сите паднати жртви во Првата светска војна вечер ќе се одржи пред споменикот на паднатите херои за Македонија, спроти Собранието на Република Македонија. Настанот се организира по повод стогодишнината од Првата светска војна.

Во Македонија комеморацијата се организира во соработка со Амбасадата на Република Италија во нашата држава. Предвидено е обраќање на директорот на Воениот музеј Александар Стојчев, а композицијата „Тишина“ ќе ја изведе претставник на Воениот оркестар.

Во Првата светска војна загинаа повеќе од 10 милиони луѓе.

XS
SM
MD
LG