Достапни линкови

Обама на средба со лидерите од Централна Америка за спречување на детската миграција


Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите од Централна Америка да работат заедно за да се запре протокот на децата мигранти преку границата со САД.
Обама им порача на претседателите на Хондурас, Гватемала и Ел Салвадор дека децата мигранти кои немаат соодветна потврда за престој во САД ќе бидат испратени дома.
Средбата во Вашингтон се случи во услови на пораст на детската миграција на границата на САД со Мексико.
Повеќе од 50.000 деца, многу од нив без придружба, се приведени на граничниот премин во последниве месеци.
Повеќето од нив бегале од сиромаштија и криминал во земјата.
Обама, исто така, ги повика републиканците во Конгресот да се постапува итно по неговото барање за итни трошоци.
Обама побара $ 3700000000 за справување со приливот на децата мигранти.

XS
SM
MD
LG