Достапни линкови

Груевски-Евроатланските интеграции приоритет


Премиерот Никола Груевски

Премиерот Никола Груевски на денешната средба со италијанската министерка за надворешни работи Федерика Могерини изјавил дека евроатланските интеграции остануваат приоритет во работата на владата. Според него, италијанското претседателство со ЕУ е значајно за регионот, а важна е и проактивната поддршка на Италија на напорите на Македонија за почеток на преговори со ЕУ.

На средбата, како што е наведено во соопштението, соговорниците изразиле задоволството од развојот на односите и соработката меѓу Македонија и Италија и воедно подготвеност за нивно натамошно унапредување.

XS
SM
MD
LG