Достапни линкови

ОН-230 илјади луѓе ја напуштиле источна Украина


Бегалци од источна Украина во Русија

Агенцијата за бегалци на ОН соопшти дека околу 230 илјади луѓе ги напуштиле своите домови во источна Украина поради борбите помеѓу владините сили и бунтовниците. Според нив, околу 100 илјади се населиле во други реони во Украина, а околу 130 илјади отишле во Русија. Украинските власти соопштија дека 325 војници загинале откако започна антитерористичката операција во Доњецк и Луханск пред два месеци.

XS
SM
MD
LG