Достапни линкови

Давутоглу на средба со лидерот на Хамас


Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давутоглу денеска ќе отпатува во Катар, каде ќе се сретне со лидерот на Хамас, Халед Мешал. Давутоглу ќе се обиде да го поттикне за планот за хуманитарно примирје и да побара услови за постигнување на траен мир. Новиот план за прекин на огнот, кој беше изготвен со заеднички напори на САД, Катар и Турција, предвидува еднонеделно хуманитарно примирје и итни приговори за условите за постигнување на траен мир.

XS
SM
MD
LG