Достапни линкови

Украина-325 војници загинале во бробите со бунтовниците


Плакат во чест на загинатите украински војници

Украинските власти соопштија дека 325 војници загинале откако започна антитерористичката операција во Доњецк и Луханск пред два месеци. Портпаролот на Советот за безбедност на Украина, Андриј Лисенко изјави дека 1232 војники биле повредени во борбите со проруските сепаратисти. Стотици бунтовници и десетици цивили исто така загинаа во судирите, но се уште нема точни информации за вкупната бројка на жртви.

XS
SM
MD
LG