Достапни линкови

Американски генерал оцени дека Путин разгорел опасен националистички оган


Висок офицер на американската армија изјави дека инволвирањето на Русија во Украина е ширење националистичките чувства кои би можеле да се шират низ регионот со непредвидливи последици.

Генерал Мартин Демпси, рече дека претседателот Владимир Путин извршува "агресивна" агенда.

Демпси, говорејќи на конференција за безбедност во Аспен, Колорадо, изјави дека наместо деескалација, Путин "всушност донесе одлука да ескалира.""Ако имам страв околу тоа е дека Путин, всушност запали оган кој може да ја изгуби контролатата", рече Демпси.

XS
SM
MD
LG