Достапни линкови

Пречек на контингентот на АРМ од Авганистан


Во тетовската касарна „НХ Кузман Јосифовски Питу“ денeска ќе се одржи свеченост по повод враќањето на контингентот на АРМ од составот на Првата механизирана пешадиска бригада, (1.мпбр), кој во изминатите шест месеци учествуваше во мисијата ИСАФ во Авганистан.

На свеченоста ќе присуствуваат министерот за одбрана Зоран Јолевски, началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, заменик-министерот за одбрана Арбен Лабеништа, државниот секретар во МО Сашо Стефаноски, високи претставници од МО и АРМ, претставници од локалната смаоуправа, роднините на припадниците од контингентот и други гости.

Во 16-та ротација на мировната мисија ИСАФ во која АРМ учествуваше со механизирана пешадиска чета, во Авганистан учествуваа 151 припадник на АРМ, кои заедно со најстариот национален претставник беа распоредени во главната команда на ИСАФ во Кабул.

XS
SM
MD
LG