Достапни линкови

Билансот на жртвите во Газа се искачи на над 800


Најновите гранатирања во Израел ја доведоа бројката на палестински жртви во Газа до над 800. Портпаролот на палестинската Служба за итни случаи, Ашраф ал Кудра рече дека во воздушен напад врз една куќа во јужниот дел на Газа се убиени две млади жени. Израел продолжува со својата 18-дневна кампања да се искоренат ракетните напади во Газа. Две други лица се повредени во бомбардирањето на јужниот град Кан Јунис. Петнаесет Палестинци загинаа а 200 беа повредени при израелскиот напад на засолниште на ОН во Газа каде што стотици цивили побегна. Во меѓувреме, израелски војници застрелале тројца палестински демонстранти, а повредени се околу 100 на 24 јули во конфронтации со неколку илјади демонстранти во окупираниот Западен Брег против израелската офанзива во Газа.

XS
SM
MD
LG