Достапни линкови

Украинскиот премиер поднесе оставка од функцијата


Украинскиот премиер Арсениј Јатсенјук

Украинскиот премиер Арсениј Јатсенјук поднесе оставка од функцијата, откако две големи партии од владината коалиција соопштија дека ќе се повлечат со цел да му дозволат на претседателот Петро Порошенко да ја започне процедурата за нови парламентарни избори. Јатсенјук кога ја врачи оставката изјави дека законодавците не супеале да ги усвојат законите за енергија и за зголемување на буџетот за финансирање на воените сили.

XS
SM
MD
LG