Достапни линкови

Италија ќе посвети посебно внимание на Западен Балкан


Шефицата на италијанската дипломатија Федерика Могерини изјави денеска дека нејзината земја за време на шестмесечното претседавање со Европската унија посебно внимание ќе посвети на Западниот Балкан. Според неа, регионот е стратешки приоритет на нивното претседавање, бидејќи Унијата ќе мора да покаже дополнително залагање во помошта на потенцијалните членки. Могерини изјавата ја даде за време на посетата на Сараево, каде ја почна турнејата низ балканските држави.

XS
SM
MD
LG