Достапни линкови

Дипломатски напори за итно примирје во Газа


САД, Турција, Катар и Египет, во последниве 5 дена работат интензивно на обезбедување итно примирје меѓу израелците и палестинците, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу. Тој додаде дека Турција е во постојан контакт со палестинските лидери. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган е остар критичар на израелската офанзива во Појасот Газа, во која досега загинаа над 700 лица.

XS
SM
MD
LG