Достапни линкови

Нимиц во посета на Македонија на 28 јули


Медијаторот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц

Медијаторот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц на 28 јули ќе ја започне посетата на Македонија и Грција. Според соопштението на ОН, Нимиц најпрвин ќе допатува во Македонија, на 28 и 29 јули, а потоа ќе замине за Атина, каде ќе престојува на 30 и 31 јули. Во соопштението е наведено дека целта на средбите е да се интезивираат разговорите под покровителсто на ОН насочени кон изнаоѓање на взаемно прифатливо решение за спорот за името.

XS
SM
MD
LG