Достапни линкови

Одложена седницата за избор на нов претседател на Ирак


Џалал Талабани

Ирачкиот парламент го одложи гласањето за нов претседател. Седницата за избор на нов шеф на државата ќе се одржи утре, а има дузина кандидати за замена на Џалал Талабани, кој го завршува вториот мандат на функцијата. Според неофицијалниот договор, следниот претседател треба да биде курд, додека спикерот на Парламентот, сунит, а премиерот шиит.

XS
SM
MD
LG