Достапни линкови

ОН-Израел можеби извршил воени злосторства во Газа


Шефот за човекови права на ОН, Нави Пилај

Високиот комесар за човекови права на ОН, Нави Пилај изјави дека Израел можеби извршил воени злосторства за време на воената офанзива против милитантите на Хамас во Појасот Газа. Пилај го осуди уништувањето на домовите во Газа и убивањето деца. Според неа, постои голема веројатност дека меѓународните закони биле прекршени. Пилај исто така ги осуди ракетните напади на милитантите врз Израел.

XS
SM
MD
LG