Достапни линкови

Украина со истрага за рускиот министер за одбрана


Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу

Украинското министерство за внатрешни работи соопшти дека отворило истрага против рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и рускиот олигарх Константин Малофеев. Шојгу е под истрага за нелегално организирање на вооружени групи во источна Украина за нападите врз властите и убиство на луѓе и други криминални дела. Малофеев е осомничен за неговата улога во финасирањето на тие групи.

XS
SM
MD
LG