Достапни линкови

Шест странски фудбалери не сакаат да се вратат во Доњецк


Сопственикот на клубот милијардерот Ринат Ахметов

Шест фудбалери од Јужна Америка одбиват да се вратат во нивниот клуб во украинскиот град Доњецк, поради безбедносни причини. Играчите останеле во Франција по натпреварот на нвиниот клуб Шактар Доњецк против Лион на 20 јули. Шактар денеска треба да игра против Динамо Киев. Сопственикот на клубот милијардерот Ринат Ахметов предупреди дека клубот ќе преземе мерки доколку играчите не се вратат и поништувањето на нивниот договор може да ги чини милиони евра. Еден од играчите Даглас Коста изјави дека тие се соочуваат со смртоносен ризик доколку се вратат во регионот.

XS
SM
MD
LG