Достапни линкови

УНИЦЕФ против прераниот брак на женски деца


УНИЦЕФ соопшти денеска дека повеќе од 700 милиони девојки низ светот стапуваат во брак додека се уште се деца. Според извештајот, доколку праксата не прекине, бројката на малолетни девојки кои се венчаваат прерано може да се зголеми на милијарда до 2050 година. Речиси половина од девојките кои стапиле во брак додека биле деца се од јужна Азија.

XS
SM
MD
LG