Достапни линкови

Холандија ги очекува телата на жртвите од малезискиот авион


Холандскиот премиер Марк Рут

Холандскиот премиер Марк Рут изјави дека првата испорака на телата од соборениот малезијски авион во источна Украина ќе пристигнат утре во земјата. Украинските и западните власти соопштија дека има докази оти авионот бил соборен од проруските сепаратисти. Од сите 298 патгници и членови на екипажот кои загинаа, 193 од нив се Холанѓани. Набљудувачите на ОБСЕ во Украина соопштија дека повеќе од 200 тела пристигнале во градот Харков.

XS
SM
MD
LG