Достапни линкови

Русија со нов закон против повици за сепаратизам


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се зголемува казната за јавни повици за сепаратизам. Според соопштението, минималната казна ќе изнесува од 285 до 855 долари, а максималната до четири години затвор. Во претходниот закон казните беа до три години затвор. Со новиот закон се уредени и он лајн повиците за сепаратизам за кои може да се добие казна до 480 часови друштвена работа и до пет години затвор.

XS
SM
MD
LG