Достапни линкови

Продолжуваат борбите на милитантите во Либија


Либиските власти соопштија дека продолжуваат тешките борби помеѓу ривалски групи на милитанти околу меѓународниот аеродром во главниот град Триполи. Министерството за здравство соопшти дека 47 лица загинале, а 120 биле повредени во последните 24 часа. Според извештаите, милитантите користеле тешко оружје. Борбите започнаа неколку дена откако една од групите соопшти дека е подготвена да стави крај на тешките судири со кои се соочува земјата.

XS
SM
MD
LG