Достапни линкови

Осуммина од демонстрантите за Монструм на суд


Демонстранти протестираат незадоволни од пресудите за случајот Монструм.

Започна судењето на осуммина демонстранти од протестите против пресудата за случајот Монструм. Тие се обвинети за учество во толпа и за предизвикување материјална штета на имот во вредност од над 26 илјади евра, како и тоа дека повредиле 20 полицајци. Полицијата ги идентификуваше обвинетите од снимките на безбедносните камери и од медиумите. Сите обвинети се изјаснија дека се невини, а некои од нив се бранеа и дека воопшто не учествувале на протестите.

XS
SM
MD
LG