Достапни линкови

Напад на украинските сили во Доњецк


Самопрогласениот проруски сепаратистички лидер Сергеј Кавтараѕе изјави дека украинските сили ги нападнале бунтовничките позиции во градот Доњецк. Според него, најмалку четри украински тенкови и оклопни возила се обидувале влезат во градот. Борбите биле сконцентрирани околу градската железничка станица. Градскиот совет на Доњецк ги предупреди граѓаните да останат во домовите. Дека имало напад потврди и официјален Киев, без да наведе дополнителни детали.

XS
SM
MD
LG