Достапни линкови

Кипар одбележува 40 години од турската воена интервенција


Кипар денеска ја одбележуав 40-та годишнина од воена интервенција на Вооружените сили на Турција, која доведе до поделба на островот на грчки и турски дел.

Годишнината се одбележува со црковни богослужби во помен на загинтите и со протестни митнизи во јужниот грчки дел на Кипар, како и со воена парада во северниот турски дел.

Кипарските Грци 20 јули го сметаат за „ден на национална трагедија, додека за островските Турци тоа е „празник на мирот и слободата“, во чие чествување годинава ќе учествува и турскиот претседател Абдуула Ѓул.

Обидите за надминување на кризата со поделениот Кипар што започнаа во 1975 година, до денес не вродија со решениe.

XS
SM
MD
LG