Достапни линкови

Израелците и Хамас се договорија за дво- часовно затишјеИзраел и Хамас денеска се договорија за кратко прекинување на копнена офанзива на израелската армија во областа Шаџаја во Газа. Израелската армија го повика жителите на областа Шаџаја да го искористат дво-часовниот орекин на огнот за да се евакуираат.

Најмалку 40 Палестинци загинаа, а околу 380 се ранети денеска при израелските напади врз населбата Шаџаја во источниот дел на градот Газа. Израелските сили изутрината ги засилија копнените напади врз појасот Газа од каде илјадници жители се обидуваат да побегнат,додека на улиците во градовите може да се видат голем број загинати и повредени.

XS
SM
MD
LG