Достапни линкови

Украина ги обвини сепаратистите дека се обидуваат да ги уништат доказите


Владата на Украина денеска ги обвини про-руските бунтовници дека се обидуваат да ги уништат доказите на местото на падот Малезискиот авион.Владата на оваа земја наведува дека про-руските бунтовници со помош на Русија се обидуваат да го уништат доказите на местото на несреќата на Малезискиот авион.

Украинската влада соопшти дека сепаратистите однелее 38 тела во мртовечница во Доњецк и оти се обидуваат да ги транспортираат остатоците на авионот.

Тимот на меѓународни набљудувачи потврди дека про руските сепаратисти им го ограничуваат пристапот до урнатиот авион.Портпаролот на Организацијата за европска безбедност и соработка рече дека местото на падот го контролираат вооружени мажи кои дури и пукаат во воздух. Претседателот на САД Барак Обама кажа дека постојат индиции оти леталото било погодено од ракета земја-воздух, лансирана од областа која е под контрола на руските сепаратисти.

XS
SM
MD
LG