Достапни линкови

Италијанскиот суд ја поништи пресудата за Берлускони


Силвио Берлускони

Италијанскиот апелационен суд ја поништи пресудата на поранешниот премиер Силквио Берлускони по обвиненијата за злоупотреба на функцијата и за секс со малолетна проститутка.Тој беше осуден на седум години казна затвор. Но, останува забраната Берлускони доживотно да не може да се бави со политка. Државниот обвинител може да се жали на одлуката на највисокиот кривичен суд во земјата.

Берлускони не беше присутен на сослушувањето, бидејќи отслужува казна, односно друштвено корисна работа во центар во близина ан милано, откако беше осуден за даночни измами поврзани со неговата бизнис империја.

XS
SM
MD
LG