Достапни линкови

Меркел бара итен прекин на огнот во Украина


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека одговорните за уривањето на малезискиот авион над источна Украина во кој загинаа 298 цивили мора да бидат изнесени пред лицето на правдата. Според неа, постоеле многу индикации дека авионот бил соборен. Меркел додаде дека е неопходен итен прекин на огнот за да може да се дозволи независна истрага за трагедијата. Таа исто така оцени дека нема алтернатива на дијалогот со рускиот претседател Владимир Путин.

XS
SM
MD
LG