Достапни линкови

Савченко даде детали за нејзиното апсење од про-руските сепаратисти


Украинскиот воздухопловен офицер Надја Савченко која е во притвор во Русија изјави дека била фатен од про-руските сепаратистите на украинскиот почва и присилно транспортирана во Русија.

Таа е обвинета во Русија за наводно соучество во убиството на двајца руски новинари во близина на Луханкс на 17 јуни за време на офанзивата на украинската армија против бунтовниците. Рускиот истражниот комитет тврди дека Савченко била уапсена во Русија.

На украински конзул Генадиј Брескаленко му беше дозволено да се сретне со Савченко за прв пат вчера во центарот за притвор во рускиот град Вороњеж.

Тој изјави дека рече Савченко му рекла оти била пренесена во Русија со лисици на рацете и со вреќа над главата. Савченко штрајкувала со глад осум дена пред да и биде дозволено да се сретне со конзулот.

XS
SM
MD
LG