Достапни линкови

Илјадници луѓе на погребот на руска активистка


Валерија Новодворскаја

Илјадници луѓе во Москва присуствуваа на погребот на проминентната политичка фигура и диседент од советската ера Валерија Новодворскаја, која почина на 64 годишна возраст. Меѓу нив, имаше новинари, политичари и борци за човекови права. Новодворскаја имала 19 години кога за прв пат била уапсена за нејзините антисоветски гледишта. Во последните години беше позната по отворените критики за владините политики, меѓу кои и руската анексија на Крим.

XS
SM
MD
LG