Достапни линкови

Донаторска конференција за Србија и БиХ


Европската комисија, заедно со Словенија и Франција, е домаќин на денешната донаторска конференција во Брисел за поддршка на Србија и Босна и Херцеговина по катастрофалните поплави во мај годинава. Се очекува на собирот на кој учествуваат неколку земји и меѓународни финансиски институции да бидат собрани над 200 милиони евра. Штетите од поплавите се проценуваат на околу 3 ипол милијарди евра.

XS
SM
MD
LG