Достапни линкови

Израел повика на евакуација на палестинците од Газа


Израелската армија предупреди околу 100 илјади палестинци да ги напуштат нивните домови во Појасот Газа каде што продолжуваат израелските воздушни напади. Летките со ваква содржина биле фрлени во југоисточниот дел на Газа, а палестинсците јавуваат дека добивале телефонски повици и пораки за да ги напуштат домовите. Предупредувањето дојде на деветиот ден од изралската офнзива која, како што е соопштено, имала за цел да ги запре гранатирањата кои доажаат од палестинските милитанти во Појасот Газа. Во досегашните напади загинале околу 200 палсетинци.

XS
SM
MD
LG