Достапни линкови

Иванов побрал од Меркел паралелно решавање на спорот


Македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов побарал од германската канцеларка Ангела Меркел паралелно решавање на спорот со името и почеток на преговори со Европската унија. Според него, веќе има такви позитивни примери кои може да се применат и за Македонија. Иванов по завршувањето на состанокот на лидерите од „Брдо-Бриони процесот“ денеска во Дубровник и укажал на Меркел дека статус кво ситуацијата не одговара никому и оти мора да се вклучат сите за да се дојде до некое решение.

XS
SM
MD
LG