Достапни линкови

Дубровник-ЕП да отвори пристaпни преговори со Македонија


Германската канцеларка Ангела Меркел и косовската претседателка Атифете Јахјага на Самитот во Дубровник

Лидерите на „Брдо-Бриони процесот“ на денешниот состанок во Дубровник изразија надеж дека Европскиот совет ќе донесе одлука за пристапни преговори за Македонија. Според нив тоа е остварливо имајќи ја предвид можноста за паралелни пристапни преговори и завршување на билатералните разлики. На состанокот на осумте претседатели на земјите од Југоисточна Европа учествуваше и германската канцеларка Ангела Меркел.

Во однос на другите заклучоци коие беа донесени е наведено дека лошата инфраструктура во регионот е сериозна препрека за економскиот развој и за слободен проток на луѓе, стока и капитал.

XS
SM
MD
LG