Достапни линкови

Бомбашки напад во Авганистан, 89 жртви


Бомбашкиот напад во покраината Пактика во Авганистан

Најмалку 89 лица загинале, а 42 биле повредени во експлозија на авотмобил бомба во авганистанската покраина Пактика. Во самоубиствениот бомбашки напад биле оштетени и 20 продавници на пазарот каде се случила несреќата. Авганистанските власти соопштија дека војската испратила хеликоптери со кои повредените биле пренесени во болница. Се уште никој не презема одговорност за нападот.

XS
SM
MD
LG