Достапни линкови

Јункер-Пауза од проширувањето во наредните 5 години


Идниот претседател на Европската комисија Жан-Клод Јункер

Идниот претседател на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави денеска дека нема да има прошируваше на ЕУ во наредните пет години. Но, според него, преговорите кои се во тек ќе продолжат, посебно со земјите од Западен Балкан, кои имаат потреба од ЕУ. Јункер пред европратениците во Стразбур истакна дека проширувањето на ЕУ е историски успех, но има потреба да се направи пауза во процесот за европските граѓани ги прифатат сите земји кои станаа членки во изминатите десет години.

XS
SM
MD
LG