Достапни линкови

САД ја обвини Русија за континуирана поддршка на Украинските сепаратисти


near Slovyansk, July 14, 2014

САД ја обвини Русија дека ги подржува сепаратистите во источна Украина со воена опрема, вклучувајќи тенкови.Стејт департмент објави извештај во која се наведува дека Вашингтон нема докази оти поддршката на Русија за сепаратистите престанала ." Ние проценивме дека Русија продолжува да им обезбедува тешко оружје, друга воена опрема и финансирање , и оти продолжува да им овозможува на милитантите да влегуваат во Украина. Според документот на Стејт департментот, Москва продолжува да акумулира воена опрема во југозападна Русија. Ние сме загрижени дека оваа опрема ќе биде префрлени на сепаратистите, и убедени сме дека Русија веќе има дадено тенкови и повеќе ракетни лансери за сепаратистите, велат од Стејт Департментот.

XS
SM
MD
LG