Достапни линкови

Кери-Нуклеарните преговори во Виена се многу тешки


Американскиот државен секретар Џон Кери со неговиот ирански колега Мохамед Џавад Зариф.

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека тој е ангажиран во многу тешки нуклеарни преговори во Виена со неговиот ирански колега Мохамед Џавад Зариф. Неговиот коментар доаѓа шест дена пред истекот на рокот за постигнување на договор за иранската нуклеарна програма. Според официјални претставници, Кери е подготвен да го преземе потребното време со цел да ја увиди подготвеноста на Иран за постигнување решение и за остварување некаков напредок. Но, според извештаите Кери на 15 ќе отпатува во Египет за да побра помош за прекин на огнот во Газа.

XS
SM
MD
LG